How To Eat Healthy And Feel Great On The Cheap!

Photo credit: bigstock.com

Photo credit: bigstock.com

2. Greek Yogurt

This is the perfect snack, and with a few nuts or pieces of fresh fruit it could be a dessert; or mixed with granola, it becomes the perfect breakfast! Most containers come in six-ounce or eight-ounce servings. You might save some money by buying a larger quart size and then simply spooning out whatever portion size you need. Individual servings run about 99 cents, and you might cut that down to about 75 cents if you buy larger containers.

 

3. Old Fashioned Steel Cut Oats

You cannot beat oatmeal for a healthy breakfast, muffins, homemade cookies, and even served with some jam as a dessert. On average, oats run about 13 cents per serving. Oatmeal is quick and easy, not to mention very versatile.

 

4. Frozen Veggies

Yes, fresh veggies are best, but when the price is beyond your means, frozen veggies are a great deal! A one cup serving of frozen vegetables cost about 25 cents. Now you need to do some price shopping, as certain brands and sizes cost more than others. There is no difference between name brands and store brands. In fact, most name brand companies package the same product for store brands; they simply use a different package! If you have a freezer (which is a great investment!), you can buy large bags or buy several packages when they’re on sale.

Continue to Page 3

PrevPage: 2 of 8Next


One Comment

  1. John Sowansky

    Jan 20, 2017 at 6:45 pm

    Popcorn is a great source of fiber, no one ever turned down popcorn as a snack, and it’s even good cold! “NO ONE EVER TURNED DOWN POPCORN…..”!! FUPOheads do. That’s Fungus Until Proven Otherwise heads, followers of Doug Kauffman and knowthecause.com.

    Full article: https://naturalon.com/eat-healthy-feel-great-cheap/view-all/#ixzz4WLbKEfji